Друк

Заходи безпеки людини під час збройного конфлікту

Раптовий артобстріл

Якщо ви почули свист снаряда, а через 2-3 секунди — вибух, відразу падайте на землю. Не панікуйте: вже те, що ви чуєте сам звук польоту, означає, що снаряд пролетів досить далеко від вас, а ті секунди перед вибухом лише підтвердили достатньо безпечну відстань. Проте наступний снаряд полетить ближче до вас, тому замість самозаспокоєння швидко й уважно озирніться навколо: де можна сховатися надійніше?

У разі, якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі або трамваї — слід негайно зупинити транспорт, відбігти від дороги в напрямку «від будівель і споруд» і залягти на землю. Озирніться і очима пошукайте більш надійне укриття неподалік. Перебігати слід короткими швидкими кидками відразу після наступного вибуху.

Якщо перші вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі — не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко виїхати із зони артобстрілу: ви ніколи не будете знати, в який бік перенесеться вогонь, і чи не почнеться далі обстріл, скажімо, з мінометів. Крім того, бензобак вашого авто додає небезпечного ризику обгоріти. Тому знову-таки: негайно зупиняйте машину і швидше шукайте укриття.

Не підходять для укриття:

- під’їзди будь-яких будівель, навіть невеликі прибудовані споруди. Від багатоповерхових будинків взагалі слід відбігти хоча б метрів на 30-50;

- місця під різною технікою (скажімо, під вантажівкою або під автобусом);- звичайні підвали будинків. Вони абсолютно не пристосовані для укриття під час авіанальотів або ракетно-артилерійських обстрілів (йдеться про слабкі перекриття, відсутність запасних виходів, вентиляції тощо). Є великий ризик опинитися під масивними завалами. Захаращення таких підвалів тягне ризик моментальної пожежі або задимленості.

Ніколи не слід ховатися зовні під стінами сучасних будівель! Нинішні бетонні «коробки» не мають ні найменшого запасу міцності й легко розсипаються не тільки від прямого попадання, а й навіть від сильної вибухової хвилі: є великий ризик зсувів і завалів. Не можна також ховатися під стінами офісів і магазинів: від вибухової хвилі зверху буде падати багато скла, це не менш небезпечно, ніж металеві осколки снарядів.

Іноді люди інстинктивно ховаються серед будь-яких штабелів, в місцях, закладених контейнерами, заставлених ящиками, будматеріалами й т.п. — набирає силу підсвідомий рефлекс: сховатися так, щоб не бачити нічого. Ця помилка небезпечна тим, що навколо вас можуть бути легкозаймисті предмети та речовини: виникає ризик опинитися серед раптової пожежі.
Часом люди зі страху стрибають у річку, в ставок, фонтан і т.п. Вибухи бомб або снарядів у воді навіть на значній відстані дуже небезпечні: сильний гідроудар і, як наслідок — важка контузія.

Можна сховатися в таких місцях:

- у спеціально обладнаному бомбосховищі (якщо пощастить). Від звичайного підвалу дане бомбосховище відрізняється товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції і наявністю двох (і більше) виходів на поверхню;

- у підземному переході;

- в метро (підходить ідеально);

- у будь-якій траншеї або ямі;

- в широкій трубі водостоку під дорогою (але не варто лізти занадто глибоко, максимум на 3-4 метри);
- вздовж високого бордюру або фундаменту паркану;

- в дуже глибокому підвалі під капітальними будинками старої забудови (бажано, щоб він мав 2 виходи);
- в підземному овочесховищі, силосній ямі тощо;

- в оглядовій ямі відкритого (на повітрі) гаража або СТО;

- в каналізаційних люках поряд з вашим будинком. Це досить добре сховище, але чи вистачить у вас сил швидко відкрити важку залізяку? Важливо також, щоб це була саме каналізація або водопостачання і ні в якому разі не газова магістраль!;

- у воронках, що залишилися від попередніх обстрілів або авіанальотів.

У гіршому випадку — коли в полі зору немає укриття, куди можна перебігти одним швидким кидком — просто лягайте на землю і лежіть, закривши голову руками! Переважна більшість снарядів і бомб розриваються у верхньому шарі ґрунту або асфальту, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті не менше 30-50 см над поверхнею.

Таким чином, Ваше укриття повинно бути хоча б мінімально заглибленим, трохи далі від споруд, які можуть на Вас впасти зверху або загорітися. 

Найкращий захист дає траншея або канава (подібна окопу) глибиною 1-2 метри на відкритому місці.

Сховавшись в укритті, лягайте й обхопіть голову руками. Відкрийте рот — це вбереже вас від контузії при близькому розриві снаряда чи бомби. Не панікуйте. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться. Можна спробувати подумки рахувати хвилини. По-перше, це відволікає, по-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, максимум — двадцять хвилин, авіаналіт — значно менше. У наш час не буває довгих бомбардувань, великі групи бомбардувальників не застосовуються.

У будинку:

Якщо у будинку є підвал – спустіться у підвал.

Якщо підвалу немає – спустіться на нижні поверхи. Чим нижче, тим краще. Найкраще – всім на 1 поверх.

Заздалегідь знайдіть внутрішню кімнату, чим більше бетону навколо, тим краще (знайдіть несущі стіни). Якщо всі кімнати зовнішні – виходьте на сходинковий майданчик.

Ні в якому разі не знаходьтеся біля вікон!

Якщо відомо, з якого боку ведеться обстріл – обирайте найбільш віддалену кімнату з протилежного напрямку.

Сідайте на підлогу – чим нижче знаходиться людина, тим більше захист від осколків. Вікна можна замурувати диванними подушками, але краще мішками з піском, закрити масивними меблями, але не пустими: набити мішками з піском або речами. 

У погребі:

Погреби у приватних будинках може завалити, тому залишати в будинку на видному місці яскравий плакат – "Під час обстрілу ми – у погребі" і вказати, де знаходиться погріб або підвал. Взяти з собою телефони, радіо на батарейках, воду.

Readmore:

http://www.grozniedni.ru/main/bezopasnost/artobstrel_bombejka_spastis.htm#ixzz3AprDMiT3 

Після закінчення обстрілу (бомбардування)

Залишаючи місце притулку, не давайте собі розслабитися. Тепер вся ваша увага має бути сконцентрована собі під ноги! Не підіймайте з землі ніяких незнайомих предметів: авіабомба, ракета або снаряд могли бути касетними! Бойові елементи часто розриваються при падінні, але можуть вибухнути пізніше, в руках — від найменшого руху або дотику. Вся увага — дітям і підліткам: не дайте їм підняти що-небудь з-під ніг!

Найбільші втрати в югославському конфлікті були на самому початку війни серед цивільних людей, яких бойові дії застали блискавично: відсутність підготовки та дотримання елементарних правил — величезна небезпека, якої можна уникнути. І нехай наведені вище правила ніколи не знадобляться українцям.