Друк

Водно - нітратна метгемоглобінемія і її профілактика

.

Життя та здоров'я людини тісно пов'язані із навколишнім середовищем, в якому вода являється найважливішим компонентом, є початком живого на землі.

Чиста питна вода – це запорука нашого здоров'я та здоров'я наших дітей. Проте, значна кількість джерел водопостачання, а це, в більшості, криниці, забруднені шкідливими сполуками, і серед них - нітрати. Це сталося в результаті ненормованого використання в колективних та приватних господарствах мінеральних та органічних добрив, попадання побутових стоків із стічних ям, гноярок, дворових вбиралень, що розміщені з порушенням відстаней та без врахування рельєфу відносно криниць.
Споживання питної води з наднормативною концентрацією нітратів небезпечне для здоров'я і може викликати виникнення нових або загострення хронічних захворювань. Особливо, це стосується немовлят 1-го року життя, що перебувають на штучному вигодовуванні, коли суміші готують на забрудненій нітратами воді, дітей до 3-х років життя. У них розвивається водно-нітратна метгемоглобінемія, яка настає в результаті того, що нітрати відновлюються до нітритів, а останні блокують гемоглобін, перетворюючи його в метгемоглобін, настає кисневе голодування організму (гіпоксія, в т.ч. і у вагітних, що загрожує перериванню вагітності).
Характерними симптомами цього захворювання є: синюшність носо-губного трикутника, мочок вух, кінчиків пальців, задишка, прискорення серцебиття, запаморочення, судоми, блювота, пронос.
До групи ризику відносяться хворі на анемію та захворювання дихальних шляхів, серцево-судинної системи, гастрити зі зниженою кислотністю.
Новоград-Волинським міжрайонним відділом лабораторних досліджень в 2016 році було досліджено 781 пробу питної води із 77 сіл району та в місті. В 22% досліджені проби не відповідали за вмістом нітратів. Найвищі відхилення виявлялись в криницях с. Кожушки - 152,3 мг/дм3, с. Колодянка, с. Повчино, с. Ярунь - 96 мг/дм3, с. М. Горбаша, с.Таращанка - 90 мг/дм3 , при нормі не вище 50 мг/дм3. Зафіксовані перевищення у воді криниць в школах та дитячих садках сс. Пищів, Таращанка, в ДНЗ с.Орепи та Ярунському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті. Слід відмітити, що в криницях установ та громадських криницях, де ведеться постійний лабораторний контроль, значно краща якість води, ніж в індивідуальних.
Щоб не допустити небезпечної дії нітратів слід виконувати наступні рекомендації:
- не використовуйте воду для приготування їжі та пиття в якості якої ви не впевнені, особливо це стосується дітей до 3-х років та вагітних жінок;
- при можливості, необхідно якнайдовше годувати малюків грудним молоком;
- завжди пам'ятайте, що вода забруднена нітратами, навіть у смертельних концентраціях, чиста, прозора, без видимих домішок, звичайна на смак, кип'ятіння її лише збільшує токсичність;
- дотримуйтесь вимог облаштування та експлуатації криниць (глиняний замок, огородження, кришка, загальне відро, забезпечити відвід поверхневого стоку, дотримуватись належної відстані від хлівів та гноярок, вбиралень, вигребів до криниць (50 м));
- необхідно двічі на рік ( весною після повені та восени після дощів) чистити криниці та дезінфікувати, після чого воду знову відкачати.
Вміст нітратів у воді перевіряється лише лабораторно. Такі дослідження проводить Новоград-Волинський міжрайонний відділ породілям та дітям до 3-х років безкоштовно ( адреса: м. Новоград-Волинський, міжрайонний відділ лабораторних досліджень, вул. Н.Оржевської,8). Всім іншим категоріям населення - платно, згідно прейскуранту, затвердженого Постановою КМУ від 11.05.2006 р за № 662, а також в межах доступного, проводиться дезінфекція криниць.
Пам'ятайте про вплив нітратів та будьте небайдужі до свого здоров'я .

Завідувач Новоград-Волинським
міжрайонним відділом 
ДУ «ЖОЛЦ МОЗ У» Л.Прохор