Друк

Про рівні права жінок і чоловіків у колективних договорах

.

В наш час врахування гендерних аспектів є важливим моментом, адже це питання соціальної справедливості, вирішення якого необхідне для забезпечення рівноправного та стійкого розвитку суспільства в усіх сферах життя, в тому числі і соціально-економічній, де важливу роль відіграє трудова діяльність.

З метою досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України в 2005 році було прийнято Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».Тож, розглянемо деякі норми вищевказаного закону.
Так, статтею 17 цього закону визначено, що жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці. Роботодавець зобов'язаний:
- створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
- забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов'язками;
- здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
- вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров'я умов праці;
-вживати заходів щодо унеможливлення випадків сексуальних домагань.
Роботодавцям забороняється:
-в оголошеннях (рекламі) про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі;
- висувати різні вимоги, даючи перевагу одній із статей;
- вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей.
Проте, незважаючи на наведені вище законодавчі заходи щодо забезпечення жінкам та чоловікам рівних прав і можливостей, дані норми часто не діють на практиці і залишаються суто декларативними. В умовах ринкових механізмів ця проблема дедалі загострюється, оскільки підприємництво не допускає безприбуткової діяльності. Як, приклад, часто роботодавці не проявляють зацікавленості у прийнятті на роботу жінок, які до того ж можуть перебувати в тривалих відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами, доглядом за дітьми.
Однак, у статті 18 вищезгаданого Закону законодавець зазначає, що у разі колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин до колективних (угод) договорів включаються положення, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків.
Одним з варіантів виконання таких положень є включення до колективного договору відповідного окремого розділу, який має передбачати:
- покладання обов'язків уповноваженого з ґендерних питань - радника керівника підприємства установи та організації, їх структурних підрозділів на одного з працівників на громадських засадах;
- комплектування кадрами і просування працівників по роботі з дотриманням принципу надання переваги особі тієї статі, щодо якої в них існує дисбаланс;
- усунення нерівності за її наявності в оплаті праці жінок і чоловіків як у різних галузях господарства, так і в одній галузі на базі загального соціального нормативу оплати праці в бюджетній та інших сферах, а також на основі професійної підготовки (перепідготовки) кадрів.
Управління праці та соціального захисту населення Новоград-Волинської райдержадміністрації звертається до керівників та голів первинних профспілкових організацій усіх суб'єктів господарювання району, ініціювати та провести колективні переговори щодо підведення підсумків виконання зобов'язань по колективних договорах 2016 року, внесення змін і доповнень до них, або укладання нових. Слід звернути увагу на те, що у колективних договорах підприємств, установ та організацій має знайти своє відображення гендерний підхід. Тому, до змісту колективних договорів рекомендуємо обов׳язково включати розділ «Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та звернутися до УПСЗН для їх повідомної реєстрації за адресою: вул. Ушакова, 4/5, тел.2-40-05.

Головний спеціаліст з питань трудових
відносин та соціального партнерства
відділу з питань праці УПСЗН
Новоград-Волинської РДА
Т.Гуравська