Друк

Позитивний імідж публічної бібліотеки: час нових підходів

.

Бібліотека – інформаційний, культурний, освітній заклад, що має упорядкований фонд документів, доступ до інших джерел та головним завданням якого є забезпечення інформаційних, науково-дослідних, освітніх, культурних та інших потреб користувачів.

Саме тому питання естетичної організації бібліотечного середовища, оформлення інтер'єру, пошуку фірмового стилю є пріоритетним напрямом діяльності бібліотек.
Поява нового терміну «Імідж», що нині є дуже модним, не могла обійти й бібліотечну діяльність. Імідж – це загальне уявлення про бібліотеку і залежить воно від щоденної праці та формується впродовж багатьох років.
Сьогодні вже не стоїть питання «Чи потрібен імідж бібліотеці?». Бібліотека виробляє свій індивідуальний образ, в основі якого лежать такі цінності як інформація, культура, мистецтво, освіта тощо. Найбільш актуальним для бібліотеки стає завдання – створити позитивний імідж та зламати стереотипи зневажливого ставлення до бібліотечної професії як рутинної та неперспективної. Цьому сприяє багато аспектів, але ми зупинимось на основних. Сучасне становище бібліотек в інформаційному середовищі примушує їх активізувати свої зусилля для того, щоб довести свою значимість, необхідність, постійно підвищувати свій престиж.
Престиж та імідж бібліотеки, в першу чергу, залежить від рівня та комфортності бібліотечно-інформаційного обслуговування. Під поняттям «комфортність» мається на увазі:
- максимум зручностей;
- технічна оснащеність;
- освітлення;
- художнє оформлення інтер'єру;
- розклад роботи;
- високий рівень інформаційно-бібліотечних послуг;
- атмосфера доброзичливості, тощо.
Всі ці «дрібниці» і створюють позитивний образ бібліотеки. Це – невід'ємні складові культури обслуговування, істотним компонентом якої є культура спілкування бібліотечного працівника з читачем.

Саме питання створення позитивного іміджу бібліотеки було головним на семінарі-практикумі з обслуговування різних категорій користувачів у бібліотеці для працівників сільських бібліотек району, який проходив 26 січня 2017 року у Піщівській сільській бібліотеці. Місце проведення було вибрано не випадково, адже саме ця бібліотека за підсумками роботи 2016 року була нагороджена пам'ятним знаком «Ніка» у номінації «Творець долі книги – бібліотекар». Піщівська сільська бібліотека є однією з кращих бібліотек нашого району, а в минулому році тут було проведено повний ремонт, відремонтовано опалення, забезпечено комп'ютерною та розмножувально-копіювальною технікою і підключено Інтернет. Тобто, для повноцінного обслуговування користувачів та задоволення їх потреб є всі умови.
Відкрила семінар-практикум директор районної бібліотеки імені Лесі Українки Лариса Дмитрівна Ковалевська та надала слово Піщівському сільському голові Кравчуку Павлу Олександровичу, завдяки якому бібліотека набула теперішнього вигляду. Під час свого виступу він поділився своїми планами, що на досягнутому не зупиниться, а в майбутньому буде тільки покращувати як матеріально-технічну базу бібліотеки, так і надавати кошти на поповнення бібліотечного фонду.
Після виступу сільського голови директор районної бібліотеки ім. Лесі Українки Ковалевська Л. Д. зазначила, що основою позитивного іміджу бібліотеки є професіоналізм бібліотекарів, їх компетентність і обізнаність. Також вона провела аналіз планів роботи бібліотек району на 2017 рік, вказала на основні недоліки та відмітила позитивні сторони.
Методист районної бібліотеки для дорослих Ніна Нюкало проаналізувала звіти про роботу бібліотек за 2016 рік. На основі цього аналізу пояснила, чому важливо виконувати всі основні планові показники роботи бібліотеки.
Основою якісної роботи будь-якої бібліотеки є бібліотечні фонди. Марія Антонюк, бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури, на основі кількісного аналізу бібліотечних фондів сільських бібліотек, вказала, кому потрібно провести перевірки фондів у 2017 році, як потрібно правильно оформити акти перевірок.
Головний бібліотекар районної бібліотеки ім. Лесі Українки Олена Дяченко надала консультацію з теми «Підхід до користувачів як засіб створення бібліотеки сучасного типу», провела практичні заняття з присутніми сільськими бібліотекарями. В ході занять було показано, як потрібно правильно заповнювати формуляр та всі частини щоденника роботи бібліотеки.
Перегляд літератури біля книжкової виставки «Історичний календар України» (до Дня пам'яті жертв Голокосту та Героїв Крут) провів бібліотекар Піщівської сільської бібліотеки Володимир Оніщук, а його колега Катерина Дяченко зачитала вірш-присвяту юним Героям, які обороняли станцію Крути.
Особливо сподобався усім круглий стіл «Я пропоную свій досвід». Присутні бібліотекарі під час діалогу ділились своїми досягненнями та обговорювали проблемні питання, які виникають у процесі роботи. Працівники районної бібліотеки ім. Лесі Українки надавали слушні поради щодо вирішення різних питань на прикладах успішних бібліотек району, відповідали на поставлені питання.
Директор Лариса Ковалевська підбила підсумки роботи семінару-практикуму, подякувала бібліотекарям Піщівської сільської бібліотеки за можливість провести захід у стінах їхньої бібліотек та побажала всім присутнім подальших творчих успіхів.

Матеріал підготувала методист
районної бібліотеки імені Лесі Українки
Ніна Нюкало 

joomlamodniyportal.ru