Друк

Михайло Грушевський

.

«Михайло Грушевський – совість української державності, Творець історії і літописець».

Таку назву має книжкова виставка, оформлена в читальній залі Новоград-Волинської районної бібліотеки імені Лесі Українки до 150-річчя від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського (1866 – 1934) – видатного вченого і суспільно-політичного діяча, славетного історика, який не тільки писав історичні праці, але й сам творив історію, був творцем нового українського життя.
Михайло Грушевський – одна з головних постатей українського національного самоствердження в новітній історії України. Він вніс вагомий внесок у вивчення багатьох проблем різних періодів історії України і досліджував історичне минуле всіх українських земель. Як вчений, Михайло Грушевський підніс українську історіографію до світового рівня.
Михайло Грушевський очолив Українську Центральну Раду, яка проголосила в 1918 році Українську Народну Республіку. Завдяки цьому вперше світ дізнався, що на землі існує Українська держава. Своєю працею Михайло Грушевський заклав підвалини української державності. І сьогодні, коли Україна відновила свою незалежність, ми з пошаною і гордістю згадуємо ім'я першого Президента Української Народної Республіки Михайла Грушевського, який жив, працював, страждав і боровся разом зі своїм народом.
На книжковій виставці представлені книги про життя та діяльність Михайла Грушевського. Широку інформацію про першого Президента Української Держави вміщує Енциклопедія історії України (Т.2, с. 232-235). Матеріал про М. Грушевського є і в таких виданнях, як «Сто великих українців», «Видатні особистості України», «Видатні постаті в історії України», а також в книгах серії «Проект «Україна»».
За своє життя Михайло Грушевський здійснив великі наукові дослідження, опублікував близько двох тисяч наукових і науково-популярних праць, публіцистичних статей. Чільне місце на виставці займають твори Михайла Грушевського такі як: «Історія України–Руси» (в 11-ти томах), унікальна пам'ятка слов'янської культури «Нарис історії Київської Землі від смерти Ярослава до кінця ХІV сторіччя», «Хто такі українці і чого вони хочуть», «Як жив український народ», «Вивід прав України», «Новий період історії України», збірка творів «Духовна Україна», «Очерк истории украинского народа», «Історія України, приладжена до програми вищих початкових шкіл і нижчих класів шкіл середніх». Перу Михайла Грушевського належать праці «Історія українського народу», «Київська Русь», «Ілюстрована історія України», «Історія української козаччини», «Середні віки Європи», «З історії релігійної думки на Україні» та багато інших.
У своїх працях Грушевський багато місця відводив історії культури. Одна з найкращих його праць «Культурно-національний рух на Україні в ХVІ–ХVІІ віці».
До уваги читачів, які зацікавлені у поглибленому вивченні творчості Михайла Грушевського, на виставці представлені Твори у 50-ти томах.

Також до 150-річчя від дня народження великого українського історика Михайла Грушевського в читальній залі районної бібліотеки імені Лесі Українки проведено Караван історії за творами Михайла Грушевського «Творець історії та літописець». Відвідувачі дізналися про творчу спадщину видатного дослідника минулого України, а також ознайомилися з наявними у бібліотеці виданнями окремих творів Михайла Грушевського, багатотомною «Історією України-Руси» та «Повним зібранням творів Михайла Грушевського» найповнішим 50-томним виданням, що містить всі опубліковані й неопубліковані твори, його епістолярну, мемуарну спадщину й архів. Кожний окремий том упорядковують фахівці з інститутів археографії, археології, історії України, літератури, співробітники архівних установ і музеїв Львова та Києва. У першому томі кожної серії вміщена вступна стаття, яка досліджує окремий напрям діяльності вченого. Закінчуються томи коментарем, примітками і покажчиками.
Попри те, що МихайлоГрушевський формально не був репресований радянською владою, за весь час її панування, аж до 1991 р., його твори не перевидавались. Раніше надруковані твори вилучались з бібліотек і знищувались або передавались у спецсхови, його ім'я всіляко замовчувалось.
Тільки в незалежній Україні стало можливим об'єктивне висвітлення постаті Михайла Грушевського, належне поцінування його внеску в українську науку і державність, видання його творів і вшанування його пам'яті.
Районна бібліотека запрошує усіх бажаючих ознайомитися з творами славетного історика, який так щиро любив Україну, так багато за неї вистраждав та все своє життя присвятив для її добра.

Матеріал підготували
головний бібліотекар районної
бібліотеки імені Лесі Українки
Олена Дяченко
та бібліотекар читального залу
Марія Матвійчук

Посмотрите вложенную галерею изображения онлайн в:
https://nvrdazt.gov.ua/index.php/ua/holovna/63-novini/novini-rajonu/6862-mikhajlo-grushevskij#sigProGalleria2721d6c9e3
joomlamodniyportal.ru