Друк

#ПрозороТаПідзвітно: Уряд на час воєнного стану дозволив не публікувати інформацію про закупівлі на потреби оборони, а також не оголошувати розташування підприємств-постачальників

.

Уряд України вніс зміни до правил проведення публічних закупівель. Про це повідомляє Міністерство економіки України. Зміни спрямовані на підвищення безпеки учасників торгів, зменшення можливостей для зловживань з боку замовників та розширення переліку підстав для закупівель без проведення відкритих торгів. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні уряду 05 липня 2024 року. 

 Уряд розширив перелік підстав для закупівель без використання електронної системи закупівель. Відтепер закупівлі за нагальною потребою для ЗСУ, військових формувань, Вищих військових навчальних закладів, правоохоронних органів, ДСНС, а також  закупівлі “Укрзалізниці”, які спрямовані на  ремонти та відновлення техніки, зможуть відбуватись без застосування відкритих торгів або електронного каталогу. 

Крім того, задля безпеки замовників, постачальників та виконавців, замовникам дозволили не вказувати населений пункт, де розташоване підприємство, а лише, наприклад, район чи область. Це ускладнить пошук його місцеперебування для ворога. 

«Мінекономіки разом з учасниками ринку постійно працюють над вдосконаленням сфери публічних закупівель з урахуванням поточної безпекової ситуації, найкращих світових практик  і практичного досвіду. Ми внесли низку змін, які за необхідності мають захистити від ворога інформацію про місцезнаходження підприємств-виконавців та постачальників. Крім того, закупівлі замовників для нагальних оборонних потреб за рахунок місцевих та інших публічних бюджетів, буде проводитись без застосування відкритих торгів або електронного каталогу. Такі договори будуть оприлюднені в електронній системі закупівель через 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану», – розповіла заступниця Міністра економіки України Надія Бігун. 

Також уряд зобов’язав замовників формувати перелік документів, які подаються учасником  процедури закупівлі, у вигляді двох окремих додатків до тендерної документації. Раніше такі вимоги могли бути у будь-якій частині тендерної документації й учасникам торгів було складно їх знайти. Такі зміни унеможливлять зловживання щодо вимог до документації з боку замовників, сприятимуть добросовісній конкуренції серед учасників процедури закупівлі та покращать ефективність проведення закупівель. 

Крім того, замовники отримали право закуповувати товари у країн-партнерів, з якими Україна уклала угоди про вільні державні закупівлі без нижньої межі. 

З сайту ЖОВА