Друк

безпека ртуть

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ ПРИ РОЗЛИВІ РТУТІ

До небезпечних речовин, без яких ніяк не може обійтися людство, належить і найважча рідина - ртуть. Ртуть потрібна при виготовленні люмінесцентних і ртутних ламп, термометрів, вимірювальних приладів у медицині та на підприємствах.

Загальні властивості та небезпека ртуті.

  За своїм зовнішнім виглядом ртуть – метал сріблисто-білого кольору. При звичайних умовах - це рідина. Ртуть в 13,5 разів важча води. В рідкому стані вона легко рухома, при легкому ударі поділяється на дрібні кульки.

Це самий легкоплавкий метал. Температура плавлення рідкої ртуті – мінус 38,9оС, тому вона випаровується вже при кімнатній температурі. З підвищенням температури понад 18оС її випаровування збільшується. Пари ртуті і її сполуки дуже отруйні.

Попадаючи до організму через органи дихання, ртуть акумулюється і залишається там на все життя.

Допустима концентрація парів ртуті для житлових, дошкільних, учбових, робочих приміщень встановлена 0,0003 мг/м3. В повітрі виробничих приміщень – 0,0017 мг/м3. При концентрації парів ртуті в повітрі більше 0,2 мг/м3, розвивається гостре отруєння організму.

  • Гостре отруєння виглядає так: через 8-24 години починається загальна слабкість, головний біль, підвищується температура. Згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.
  • Ртуть дуже шкідлива для будь-яких форм життя. Вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу призводить до хронічного отруєння. Хронічне отруєння проходить не так бурхливо. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам`яті, головні болі; в окремих випадках можливі катаральні прояви у верхніх дихальних шляхах, кровотечі ясен, легке тремтіння рук, розлад шлунку. Тривалий час взагалі ніяких ознак може не бути. Потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість. З'являються головний біль, апатія, емоційна нестійкість. При цьому починає порушуватися мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий її вплив викликає навіть божевілля.
  • Отруює не сама ртуть, а її пари. На відміну від інших рідин, випаровується вона навіть на невеличкому морозі. Отрута накопичується практично в усьому - в шпалерах, штукатурці, фарбі, у бетонних плитах, у швах цегельної кладки. І відбувається цей процес дуже швидко.
  • Якщо ви розбили градусник, не втрачайте ні хвилини. Відчиніть усі вікна, виведіть з кімнати дітей і, захистивши органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою, негайно починайте збирати ртуть.
  • Збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з щільною кришкою, а більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте їх туди ж. Пилосос можна використовувати тільки із спеціальним пристроєм. Без нього металічна ртуть розбивається в середині пилососа до ще менших розмірів, випаровується та відбувається її викид через фільтр пилососа з наступним забрудненням житлового приміщення, меблів та інших предметів домашнього вжитку. Крім цього, пилосос потім доведеться викинути.
  • З щілин витягайте дрібні крапельки ртуті амальгамованою мідною пластинкою - вона до неї немов прилипає. Якщо ви вважаєте, що якісь крапельки усе ж залишилися, щілини треба засипати дрібним сірчаним порошком або алюмінієвим пилом.
  • Якщо ви наступили на ртуть, підошви не тільки очистіть, але й промийте міцним, майже чорним розчином перманганату калія. Не намагайтеся “відмити” милом або залити будь-якою рідиною цю отруту - пари усуваються лише хімічним шляхом. Боротьба з парами ртуті складна. Хіміки називають цей процес – демеркуризацією.

          Демеркуризація може проводитись двома способами: хіміко-механічним - механічний збір кульок ртуті з подальшою обробкою забрудненої поверхні хімічними реагентами (після такого способу обробки приміщення потребує посиленого провітрювання);

механічним - механічний збір кульок ртуті з поверхні з наступною заміною підлоги, штукатурки або капітальним ремонтом будівлі (цей спосіб може застосовуватися разом з хіміко-механічним).

Якщо ви виявили або побачили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, будь ласка, негайно сповістіть про це місцеві органи з питань надзвичайних ситу­ацій та цивільного захисту населення або міліцію.

 

          З питань консультацій звертатись до департаменту цивільного захисту населення облдержадміністрації, тел./факс (0412) 37-24-54, тел. 37-34-94, 37-48-19.