Друк

Що робити, якщо синоптики прогнозують різке похолодання?

.

Основними причинами переохолодження організму - тривале перебування на холоді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява "гусячої шкіри", позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря, води та адаптації організму до холоду.
Найчастіше переохолодження загрожує:
- особам, які багато часу перебувають на холоді;
- людям похилого віку;
- маленьким дітям;
-особам, які колись перебували в стані гіпотермії (зниження температури тіла);
-особам з захворюванням цукрового діабету, серцево-судинної системи.

Щоб захиститися від морозу варто:
- обмежити перебування на вулиці та пересування, особливо поза межами населених пунктів у сільській місцевості. Через кожні півгодини бажано заходити в тепле приміщення на 10-15 хвилин;
- за можливості відмовитися від виїздів на далекі відстані на власному автомобілі, а при необхідності – користуватися громадським транспортом;
- виходити з будинку, квартири тільки тоді, коли це вкрай необхідно, використовуючи при цьому відповідне тепле взуття та одяг. Ввзуття повинно бути сухим, не великим та не тісним, це сприяє зменшенню кровообігу і швидкому замерзанню. Одяг щільним, багатошаровим, натуральним, легким, не заважати рухові. Відкриті ділянки тіла захищати шарфом, коміром. Необхідно носити шапку, якщо не покрита голова, організм дуже швидко втрачає тепло.
- відмовитися на цей період від прогулянок, особливо в нічний час, полювання, риболовлі, туристичних походів;
- під час перебування на морозі інтенсивно рухатись (намагайтися постійно ворушити пальцями рук і ніг, щоб посилити кровообіг) і постійно стежити за станом свого здоров'я.
При обмороженні не можна розтирати ушкоджені ділянки снігом, оскільки це ще більше травмує шкіру і погіршить загоєння. Не слід також розтирати тіло гарячою водою, гріти обморожені руки біля грубок і батарей. Небезпечно наносити на пошкоджені ділянки жирні креми, жир. Через це шкіра перестане дихати, і запалення посилюється.
Якщо отримали обмороження, проведіть у теплому приміщенні кілька годин, поїжте, випийте теплого чаю, води. Слід вживати якомога більше теплої рідини. Ні в якому разі не алкоголь! Якщо шкіра через 20 хвилин після перебування у теплому приміщенні почервоніла - це добра ознака: значить, кровообіг відновлюється. Після цього на пошкоджену ділянку можна накласти ватно-марлеву бавовняну або пов'язки. Рекомендується обробляти шкіру кремами, що мають протизапальні, дезінфікуючі і відновлювальні властивості.
Поява на шкірі пухирців свідчить про більш важкий ступінь обмороження. У такому випадку потрібно звернутися за допомогою до лікаря. При другому ступені обмороження (з'являються пухирці і набряк). При обмороженнях третього і четвертого ступеня можливі серйозні наслідки. Шкіра при цьому набуває сіро-жовтого відтінку, стає ламкою і може відшаровуватися. Самолікування таких обморожень може закінчитися навіть гангреною.
Пам'ятайте - найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти. У великий мороз не виходьте з приміщення без потреби!
Будьте уважними та обережними під час ускладнення погодних умов.

Олег Володимирович Динилишин,
лікар – травматолог поліклініки КДД