Друк

Протидія незаконній паспортизаціїї та «референдумам» на територіях України, які перебувають в тимчасовій окупації

.

Насильницька паспортизація ТОТ рф: як має протидіяти українська влада

 

Росія намагається нав’язати російські паспорти громадянам України, які мешкають на тимчасово окупованих територіях в Херсонській та Запорізькій областях. Таким чином ворог переслідує кілька цілей. По-перше, це легалізація окупації: масова видача паспортів дозволяє російській пропаганді просувати наратив про те, що в регіоні нібито проживають російські громадяни, а відповідно будь-які дії РФ – «легітимні». По-друге, оформлення паспортів надає росіянам дані, які потім використовуються для підготовки псевдореферендумів.


Завдяки масовому спротиву українців на тимчасово окупованих територіях російські окупанти провалили миттєве проведення псевдореферендумів, як це відбулося у 2014 році в Криму. Але напередодні контрнаступу ЗСУ на півдні ці спроби знову інтенсифікувалися. Окупанти ставлять звичайних людей на окупованих територіях в непросте положення: блокують доставку гуманітарної допомоги з боку України, створюють соціальну кризу й потім видають одноразові виплати розміром 10 тис. рублів в обмін на російський паспорт. Росія намагається чинити тиск на найбільш вразливі категорії населення.


Протягом трьох років, на території ОРДЛО росія надала приблизно 700 тис. рос. «паспортів». Проте, наразі, росіяни не мають подібних «успіхів» в паспортизації на окупованій території Херсонської області.


Наприкінці травня поточного року росія почала примусову паспортизацію населення ТОТ Херсонщини та Запоріжжя.


25 травня російська окупаційна, так звана, «влада» заявила, що отримала від мешканців ТОТ перші 50 заяв на отримання російського «паспорту».


Слід зазначити, що підготовка до паспортизації ТОТ Херсонщини та Запоріжжя здійснювалася заздалегідь. За словами радника голови Херсонської військової адміністрації Сергія Хланя, російські військові примушували полонених херсонців писати заяви на отримання «паспорта» рф.


Як правило видача/отримання російських «паспортів» відбувається у, так званих, Центрах на базі ЦНАП. Зазвичай, під час процедури оформлення «паспорта» країни-окупанта, український документ забирають, але російська сторона стверджує протилежне: український документ залишається на руках населення.


Наразі зафіксовано досить небагато фактів прямого тиску на людей з метою отримання російського «паспорту». Утім, населення ТОТ залякане: люди бояться, що стосовно тих, хто не надумає отримати російський «паспорт», будуть застосовані репресивні заходи.
Наразі точно можна констатувати, що окупаційна влада формує для людей на ТОТ таке навколишнє середовище, в якому дуже складно вижити без «аусвайсу» окупанта. Особливо якщо ви:


- Пенсіонер і не можете отримати пенсію з території України, оскільки банківська система та Укрпошта не працюють. У цьому випадку ви не зможете розраховувати на російську пенсію без російського «паспорта». Ви залишаєтесь без засобів до існування;
- Маєте у власності бізнес, автомобіль, нерухомість тощо. Згідно з юридичними нормами рф, без «паспорта» ви є ніхто і не можете довести своє право на власність, а отже є ризик все втратити;
- Ви належите до групи людей життя і праця яких не може проходити у нелегальних умовах або вам необхідна постійна медична чи соціальна допомога;
- Ви маєте соціально вразливе положення і сподіваєтесь на гуманітарну допомогу.


Хто найчастіше бере «паспорти» рф?


1. Репрезентанти з вищеозначених категорій.


2. Особи, які мають проблеми з українськими законами.


Повідомляємо, що видача «паспортів» жителям окупованих територій рф є грубим порушенням Положення про закони і звичаї війни на суходолі, яке є додатком до Четвертої Гаазької конвенції 1907 року.


Там буквально говориться про заборону примусу жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику. Стосується це не лише військової присяги сторін, але й того, що громадянство засвідчує взаємні права і обов'язки людини й держави.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлює, що будь-який акт (рішення, документ), виданий на тимчасово окупованій території незаконними органами, є недійсним і не створює правових наслідків (крім актів, які засвідчують народження, смерть, укладання та розірвання шлюбу, наразі вони беруться до уваги судами України).
Крім того, варто враховувати – вищезазначеним законом встановлено, що примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства російської федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.


Ця норма застосовується для кримчан, але може мати досить широке трактування. Окрім цього, відповідно до частини першої статті 25 Конституції України, громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.


Запровадження росією прискореної паспортизації окупованих територій є одним з інструментів незаконної спроби анексії окупованих територій. Як тільки кількість громадян на ТОТ із російським «документом» перевищить кількість громадян із українським паспортом, рф одразу запустить механізм «референдуму». Участь в ньому, звісно, візьмуть громадяни, які отримали російській «паспорт».


За допомогою паспортизації населення росія запускає процес знищення української держави.


1. Російський паспорт – не забезпечить виживання і порятунок, це – суцільна пастка.


а) «Документ» від росії є підставою для мобілізації у російську армію. Ви або ваш батько, брат, чоловік чи син легко можуть стати «гарматним м’ясом». Безглуздо вважати, що ця участь омине вас, адже росія – це країна, яка веде війни постійно, у будь-яких куточках світу;
б) Наявність російського «паспорту» – це загроза бути депортованим. Не майте надію, що з цим «квитком» у вас відкриється перспектива проживання у Пітері чи Москві! Майже впевнено можна сказати, що ви станете людським ресурсом для заселення депресивних районів Сибіру, Зауралля, Далекого Сходу.


Отримавши російській «паспорт», ви стаєте безправними. Все залежатиме вже не від вас, а від «нової влади».


В країні-агресорі цей «документ» вважається ерзац-паспортом. Його зовнішній вигляд має відмінність від паспорту виданого росіянам на території рф. Це зумовлено тим, що на ТОТ України «паспорти» росія видає за спрощеною процедурою. «Паспорт» виданий на ТОТ не дає вам тих самих ЗАКОННИХ прав, які мають росіяни на території рф. Це робиться навмисно, бо росія не довіряє тим, кого поневолила чи окупувала. Для них ви не «росіяни», а «зрадники» і будете ними завжди. Зрадникам ніхто не вірить, навіть окупант. Саме тому рф робить з мешканців ТОТ заручників, видаючи їм «вовчий квиток»;

Видача «паспортів» рф на ТОТ в Україні або їх отримання – це підрив державного суверенітету. Така політика рф є злочином, а особи, які сприяють нав’язуванню «громадянства російської федерації» мають нести відповідальність. Україна послідовно відстоює позицію невизнання громадянства держави-агресора, набутого на окупованих нею територіях України, а на законодавчому рівні закріплено нікчемність «паспортних документів», що видаються державою-агресором.


Разом з тим, ми не можемо перекладати відповідальність за отримання «паспортних документів» на наших громадян, які залишились проживати на тимчасово окупованих територіях. В абсолютній більшості випадків вони отримують документи рф саме щоб убезпечити себе від негативних наслідків окупації, а не через підтримку агресивних дій держави-окупанта. Саме тому на державному рівні ми будемо лише максимально сприяти нашим громадянам у їх безпечному виїзді з окупованої території, підтримці у нових громадах і їх соціальному захисті, а також боротимемось за якнайшвидше звільнення територій, а надалі забезпечимо невідворотність покарання для всіх, хто винен у воєнних злочинах, в тому числі нав'язуванні і незаконній видачі паспортів. Наші громадяни, що живуть в тимчасовій окупації не винні що це сталось, а відповідно не нестимуть за це відповідальності.

Водночас добровільне отримання «паспорту рф» співробітниками державних, правоохоронних, а також інших силових та судових органів, які перейшли на бік ворога та займають посади в незаконних окупаційних органах влади, а також ті особи, які сприяють утвердженню окупаційного режиму й організовують процес незаконної видачі російських паспортів - має розглядатись як спосіб вчинення колабораційної діяльності за що й має бути кримінальна відповідальність.


З російським «паспортом» ви та ваші діти станете вигнанцями у світі. Враховуючи, що модерний світ насичений мультикультурними зв’язками, то громадянство росії, в майбутньому, створить великі проблеми вам та усім вашим близьким.


Ніхто не сперечається, що в окупації непросто вижити без «паспорта» рф. Але краще зачекайте, не поспішайте отримувати цей «папірець».


Російській «паспорт» просяк кров’ю десятків тисяч наших захисників та мирних громадян. Чи не залишиться ця кров і на ваших руках, коли візьмете до рук цей «документ»? Якщо для вас зараз весь сенс у тому, щоб ми перемогли ворога, то не отримуйте російський «паспорт», не допомагайте окупанту. Подумайте про це, коли у вас виникне слабкість взяти російський «паспорт».


Виїжджайте з тимчасово окупованих територій. Не беріть «паспорт» країни-агресора. Так ви врятуєте не лише себе і ваших близьких, а й нашу Україну.